Od 16  września rozpoczęły się zajęcia dodatkowe dla uczniów szkół podstawowych w Gminie Susz. Jest to projekt realizowany przez nas w partnerstwie z Gminą Susz i Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły  w Piotrkowie. Działaniami edukacyjnymi objęte są 4 szkoły podstawowe z terenów wiejskich gminy, które na podstawie przeprowadzonych badań potrzeb edukacyjnych, zgłosiły chęć uczestnictwa: SP w  Babiętach Wielkich, SP w Piotrkowie, SP w Jawtach Wielkich oraz SP w Kamieńcu.
W ramach projektu odbędzie się ponad 9 tysięcy dodatkowych godzin zajęć dydaktycznych dla ponad 300 uczniów. Będą to zarówno zajęcia przedmiotowe, rozwijające kompetencje kluczowe dzieci, prowadzone metodami innowacyjnymi, jak również zajęcia terapeutyczne, poprawiające niskie umiejętności uczniów.
Dodatkowy czas w szkole obejmuje ciekawe zajęcia z robotyki i technologii informacyjno-komunikacyjnych (z języka angielskiego zapożyczono skrót –  ICT), które od pierwszych godzin warsztatów cieszą się ogromną popularnością. Uczniowie będą mieli również okazję brać udział w zajęciach terenowych i w wycieczkach edukacyjnych między innymi do Centrum Nauk Kopernik w Warszawie,  do Teatru Narodowego w Warszawie, oraz  będą dla nich prowadzone zajęcia w laboratoriach Centrum Eksperyment w Gdyni.
Zajęcia realizowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i są nieodpłatne dla wszystkich uczestników. Projekt docelowo zakłada rozwój tych czterech placówek oświatowych o nowe formy nauczania jak również poszerzenie oferty edukacyjnej o doradztwo zawodowe i pomoc psychologiczną. W szkołach powstaną  Szkolne Ośrodki Kariery, wspierane przez doradcę zawodowego w ramach zajęć indywidulanych i warsztatowych. Jest to innowacyjne podejście do tego tematu w skali przynajmniej regionalnej, nie spotyka się bowiem podobnej, praktycznej tematyki zajęć dla tak młodych ludzi.
Placówki zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Laptopy wraz z oprogramowaniem, tablice interaktywne, mikroskopy, aparaty fotograficzne, dyktafony oraz pomoce dydaktyczne (oprogramowanie multimedialne, podręczniki, gry planszowe, zestawy doświadczalne, zabawki edukacyjne, układanki, plansze itp.), w doskonały sposób uatrakcyjniają zajęcia i ułatwiają rozwój dzieci uczestniczących w projekcie. Wartość dostarczonej pomocy to ponad 200 tyś. złotych.
Wszystkie wymienione wyżej działania, mają na celu zmniejszenie dysproporcji i wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z terenów wiejskich oraz wdrożenie nowych  innowacyjnych metod pracy w szkołach, w których realizowany jest projekt.
Okres trwania działań projektu zawiera się w datach od 01.06.2013 do 30.06.2015 roku. Jednak planowany wpływ projektu na objęte nim szkoły, przewidywany jest na przynajmniej kilka lat po jego zakończeniu.

Zajęcia z ITCDzieci na zajęciach z robotykiZajęcia z robotykiMatematyka z tablicą interaktywnąZajęcia z ITCDzieci na zajęciach z robotyki
Dzieci na zajęciach z robotyki i matematyki z tablicą interaktywną.

Baner na stronę z EFS